Answer:
(a) 9607 rpm
(b) 7308 rpm
Solution:
As per the question:


R =


From the question:
V =



Duty cycle, D = 25% = 0.25
(a) Angular speed of the motor,
can be calculated as:
EMF of the motor is given by:
E = V - IR
where
Also,

(1)
Now,
Torque, T =

Thus
(2)
From eqn (1) and (2)

V =

V =


(b) Speed of the motor when D = 90% = 0.9
V =

V =


