196k views
4 votes
Does anyone know how to do this who can pls explain it to me?

Does anyone know how to do this who can pls explain it to me?-example-1
User Yann TM
by
8.2k points

1 Answer

1 vote

Answer:

The unit rate is $8.89 /ft².

Explanation:

Given:

$160 for 18ft².

So, by dividing with 18


(160)/(18) we get
8.888.

Now, round to nearest hundredth for $8.888 is $8.89.

Therefore, the unit rate is $8.89 /ft².

User Gfrost
by
9.0k points

No related questions found