Answer:
The unit rate is $8.89 /ft².
Explanation:
Given:
$160 for 18ft².
So, by dividing with 18
we get .
Now, round to nearest hundredth for $8.888 is $8.89.
Therefore, the unit rate is $8.89 /ft².
5.7m questions
7.4m answers