224k views
3 votes
At a grocery store a 18 oz box of cereal costs $5.22. What is the price per ounce?

1 Answer

5 votes

Answer:

29 cents an ounce.

Explanation:

You have to find the unit rate. In order to do this, you have to divide the cost by the ounces. When we do this we see:

$5.22/18 = .29

So, your answer is $0.29 per ounce.

Hope this helps!

User Vasily Komarov
by
5.5k points