154k views
1 vote
At a grocery store a 18 oz box of cereal costs $5.22. What is the price per ounce?

2 Answers

4 votes
It costs 0.29 per ounce

5.22/18
User JoeyCK
by
4.5k points
4 votes

For this case we look for the unit cost of an ounce of cereal, then:

x: Let the variable representing the unit cost of the ounce of cereal.

We have to:
x = \frac {5.22} {18} \frac {dollars} {ounce} = 0.29 \frac {dollars} {ounce}

Thus, each ounce of cereal costs 0.29 dollars.

Answer:

Each ounce of cereal costs 0.29 dollars.

User Daniel Schlaug
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.