64.2k views
1 vote
Hydrogen iodide, HI, is formed in an equilibrium reaction when gaseous hydrogen and iodine gas are heated together. If 20.0 g of hydrogen and 20.0 g of iodine are heated, forming 10.0 g of hydrogen iodide, what mass of hydrogen remains unreacted? A. 10.0 g hydrogen remains B. 10.9 g hydrogen remains C. 15.0 g hydrogen remains D. 19.9 g hydrogen remains.

User Diversario
by
6.7k points

1 Answer

2 votes

Answer: D. 19.9 g hydrogen remains.

Step-by-step explanation:

To calculate the moles, we use the equation:


\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text {Molar mass}}

a) moles of
H_2


\text{Number of moles}=(20.0g)/(2g/mol)=10.0moles

b) moles of
I_2


\text{Number of moles}=(20.0g)/(254g/mol)=0.0787moles


H_2(g)+I_2(g)\rightarrow 2HI(g)

According to stoichiometry :

1 mole of
I_2 require 1 mole of
H_2

Thus 0.0787 moles of
l_2 require=
(1)/(1)* 0.0787=0.0787moles of
H_2

Thus
l_2 is the limiting reagent as it limits the formation of product and
H_2 acts as the excess reagent. (10.0-0.0787)= 9.92 moles of
H_2are left unreacted.

Mass of
H_2=moles* {\text {Molar mass}}=9.92moles* 2.01g/mol=19.9g

Thus 19.9 g of
H_2 remains unreacted.

User Fbstj
by
6.5k points