Answer:
Angular velocity,

Step-by-step explanation:
It is given that,
Maximum emf generated in the coil,

Diameter of the coil, d = 40 cm
Radius of the coil, r = 20 cm = 0.2 m
Number of turns in the coil, N = 500
Magnetic field in the coil,

The angle between the area vector and the magnet field vector varies from 0 to 2 π radians. The formula for the maximum emf generated in the coil is given by :




So, the angular velocity of the circular coil is 35.36 rad/s. Hence, this is the required solution.