Answer:
D : 2,063
Step-by-step explanation:
Current scenario:
Variable cost = $80
Total income = $300,000
Unit selling price = $200
Fixed costs = $95,000
Units sold = Total income/Unit selling price
Units sold = $300,000/$200 = 1,500
Profit (P) = Total income - (Units sold*Variable cost ) - Fixed costs
![P= 300,000 - (1,500*80) - 95,000\\P=85,000](https://img.qammunity.org/2020/formulas/business/high-school/mbiirvuyzvldpuu6ykznl2wbkyhjruyjnz.png)
Scenario after the increase in variable cost:
Variable cost = $120
Unit selling price = $200
Fixed costs = $80,000
Profit = $85,000
Units Sold (u) = (Profit + Fixed costs)/(Unit selling price -Variable cost)
![U=(85,000+80,000)/(200-120) \\U=2,062.5](https://img.qammunity.org/2020/formulas/business/high-school/tpncoifgs9fzz9t6ne0qnw0raa7dw8zp1d.png)
Rounding it to the nearest whole unit, Sam will need to sell 2,063 units to keep prices the same while earning the same profit.