Answer:
speed=5cm/minute
Step-by-step explanation:
Given at 2:00PM the hermit is at 10cm mark
Also given that the hermit reaches 60cm mark at 2:10PM
Therefore the time elapsed is 10 minutes =

the distance travelled by the hermit is 60-10=50cm=0.5m
We know that


speed =
m/sec=5cm/minute