Step-by-step explanation:
Part A:
Total pressure of the mixture = P = 5.40 atm
Volume of the container = V = 10.0 L
Temperature of the mixture = T = 23°C = 296.15 K
Total number of moles of gases = n
PV = nRT (ideal gas equation)
![n=(PV)/(RT)=(5.40 atm* 10.0 L)/(0.0821 atm L/mol K* 296.15 K)=2.22 mol](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/high-school/gr7e8mev9pf9kqwnd2pf5h9qyz3qiys2fr.png)
Moles of methane gas =
![n_1=(8.00 g)/(16 g/mol)=0.5 mol](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/high-school/wgb8e62z99rwtaotarmx1vzltro5npx45s.png)
Moles of ethane gas =
![n_2=(18.0 g)/(30 g/mol)=0.6 mol](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/high-school/3xmm97yciaarxc0q7hrh0enfi2llp7swwt.png)
Moles of propane gas =
![n_3](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/p3ijsqdrbx8jtjkihlfpka3wd78xhixlc1.png)
![n=n_1+n_2+n_3](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/high-school/tcpwaixkos7b3n2rskaegeho2whs48uand.png)
![2.22=0.5 mol +0.6 mol+ n_3](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/high-school/osdl6y47zycryx8hm36csjqzh1e1uxsfiq.png)
![n_3= 2.22 mol - 0.5 mol -0.6 mol= 1.12 mol](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/high-school/9e39c5vbl2ii7o55m41zzpsuii771ibxv2.png)
Mole fraction of methane =
![\chi_1=(n_1)/(n_1+n_2+n_3)=(n_1)/(n)](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/high-school/ram59nxe6bszpoiccp72c0320h9rc15a86.png)
![\chi_1=(0.5 mol)/(2.22 mol)=0.2252](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/high-school/v915v1qvb9gagixibjn336tvl9yxtq4xrx.png)
Similarly, mole fraction of ethane and propane :
![\chi_2=(n_2)/(n)=(0.6 mol)/(2.22 mol)=0.2703](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/high-school/qqgceb09fv1uod60rz1ov2g3j3qp2ykbke.png)
![\chi_3=(n_3)/(n)=(1.12 mol)/(2.22 mol)=0.5045](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/high-school/55nccwvto0cf5pbnvqvcdbk0obgmcw5ywb.png)
Partial pressure of each gas can be calculated by the help of Dalton's' law:
Partial pressure of methane gas:
![p_1=P* \chi_1=5.40 atm* 0.2252=1.22 atm](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/high-school/np9ya8i9opc506vtjt9obqgfjl4efafgbn.png)
Partial pressure of ethane gas:
![p_2=P* \chi_2=5.40 atm* 0.2703=1.46 atm](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/high-school/wq1hnwnwyk13avxc0g0k14jetdcc0gwum4.png)
Partial pressure of propane gas:
![p_3=P* \chi_3=5.40 atm* 0.5045=2.72 atm](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/high-school/ggyli9e6xkhtkyf9p5zkouscifzh69v0yv.png)
Part B:
Suppose in 100 grams mixture of nitrogen and oxygen gas.
Percentage of nitrogen = 37.8 %
Mass of nitrogen in 100 g mixture = 37.8 g
Mass of oxygen gas = 100 g - 37.8 g = 62.2 g
Moles of nitrogen gas =
![n_1=(37.8 g g)/(28g/mol)=1.35 mol](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/high-school/c69u8va4h63vlr7cvyj2ml5v17zrdypcii.png)
Moles of oxygen gas =
![n_2=(62.2 g)/(32 g/mol)=1.94 mol](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/high-school/gciqqcn36br66x4keohat96tifu8w71rjx.png)
Mole fraction of nitrogen=
![\chi_1=(n_1)/(n_1+n_2)](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/4hlxwja6iybeikg6yoarg0rqkvz68tn43a.png)
![\chi_1=(1.35 mol)/(1.35 mol+1.94 mol)=0.4103](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/high-school/r6kk9n5y8s80ifq3acfy441m96a30j7zze.png)
Similarly, mole fraction of oxygen
![\chi_2=(n_2)/(n_1+n_2)=(1.94 mol)/(1.35 mol+1.94 mol)=0.5897](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/high-school/ops3mjzbyktfbwmls8f5kvhsb15h6qgupj.png)
Partial pressure of each gas can be calculated by the help of Dalton's' law:
The total pressure is 405 mmHg.
P = 405 mmHg
Partial pressure of nitrogen gas:
![p_1=P* \chi_1=405 mmHg* 0.4103 =166.17 mmHg](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/high-school/miedecaat2qpc5uryj9aetorxcdlqi2nuf.png)
Partial pressure of oxygen gas:
![p_2=P* \chi_2=405 mmHg* 0.5897=238.83 mmHg](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/high-school/hqxwp6dgsnoadg4ek0ndt4gp3qqbxzvyzs.png)