170k views
2 votes
3. The price of 10 ounces of crackers is $3.00. What is the unit price? Round your answer to the nearest cent

$0.15 per ounce
$0.30 per ounce
50.60 per ounce
$0.90 per ounce​

1 Answer

4 votes

Answer:

.3

Explanation:

10 oz/$3. is equal to 1 oz over x. X is going to be your answer.

using the butterfly method, 3 should equal 10 * x (or 10x).

now you're trying to get x by itself, so divide both sides by 10.

x equals 3/10 which is 0.3.

3. The price of 10 ounces of crackers is $3.00. What is the unit price? Round your-example-1
User JackLeo
by
5.7k points