Answer:
P₂ = 422 kPa
Step-by-step explanation:
Given data:
Initial Volume of gas = 20.0 L
Initial Pressure of gas = 844 kPa
Final volume = 40.0 L
Final pressure = ?
Formula:
According to Boyle's Law
P₁V₁ = P₂V₂
Solution:
P₁V₁ = P₂V₂
P₂ = P₁V₁ /V₂
P₂ = 844 kPa × 20.0 L / 40.0 L
P₂ = 16880 kPa. L /40.0 L
P₂ = 422 kPa