218k views
0 votes
If a compound has a molar mass of 180 g/mol and its empirical formula is CH20, what is its molecular formula?

CH20
C2H4O2
C6H1206
C12H22011

User Jabe
by
6.9k points

2 Answers

3 votes

Answer:

Molecular formula = C₆H₁₂O₆

Step-by-step explanation:

there you go

User Roldugin
by
7.2k points
4 votes

Answer:

Molecular formula = C₆H₁₂O₆

Step-by-step explanation:

Given data:

Molar mass of compound = 180g/mol

Empirical formula = CH₂O

Molecular formula = ?

Solution:

Formula:

Molecular formula = n (empirical formula)

n = Molar mass of compound / empirical formula mass

empirical formula mass = CH₂O = 12+2+ 16 = 30 g/mol

n = 180g/mol /30 g/mol

n = 6

Molecular formula = n (empirical formula)

Molecular formula = 6 (CH₂O)

Molecular formula = C₆H₁₂O₆

User BharathRao
by
7.2k points