218k views
21 votes
Mel fills his gas tank with 6 gallons of gas. It cost Mel $21.15. How much

would it cost Mel to get 18 gallons of gas?
*

User Dhruvio
by
5.2k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$63.54

Explanation:

You first need to find how much it costs for one gallon of gas. To do this, you divide the amount of money by the amount of gallons;

$21.15 / 6 gallons = $3.53

For one gallon of gas, it costs $3.53. To find how much 18 gallons would cost, we multiply how much gas/gal costs by 18 gallons.

$3.53 x 18 gallons = $68.54 for 18 gallons of gas

I hope this helps!

User Riyad
by
4.9k points