Answer:
The correct answer is D.
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
Doggie Pals produces 100,000 dog collars each month. Total manufacturing costs are $200,000. Of this amount, $150,000 are variable costs. What are the total production costs when 125,000 collars are produced.
First, we need to calculate the unitary variable cost:
Unitary VC= Total VC/ units produced= 150,000/100,000= $1.5
Total production costs= 1.5*125,000 + 50,000= $237,500