96.1k views
2 votes
Mr.Witzky is going to the store to buy brats and hamburgers for a dinner with his coworkers. Me.Witzky buys 10 brats and 8 hamburgers and cost him $37. Then, has to go back to the store and buy 4 more brats and 3 more hamburgers and it cost him $14.50. How much does wash hamburger and brat cost?

User F Lekschas
by
4.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Each brat cost $2.5

Each hamburger cost $1.5

Explanation:

Let

cost of 1 hamburger be "h", and

cost of 1 brat be "b"

10 brat & 8 hamburger = $37, so we can setup an equation as:

10b + 8h = 37

and

4 brats and 3 hamburgers = $14.50, so we can write:

4b + 3h = 14.50

Solving this for b:

4b = 14.50 - 3h

b = (14.50 - 3h)/4

Substituting this into first equation, we will have an equation in "h" and we will solve for "h". Shown below:


10b + 8h = 37\\10((14.5-3h)/(4)) + 8h = 37\\(145-30h)/(4)+8h=37\\145-30h+32h=4*37\\145+2h=148\\2h=3\\h=1.5

Now, solving for b:


b = (14.50 - 3h)/(4)\\b = (14.50 - 3(1.5))/(4)\\b=2.5

So,

Each brat cost $2.5

Each hamburger cost $1.5

User Parnit
by
5.2k points