Answer:
The discounted rate after applying 3 discount rates at the bike is $153.9.
Explanation:
The marked price of the stationery bike = $240
Now, sale discount on bike = 25% off.
Calculating the sales discount:
25% of 240 =

So, the discount offered is $60.
So, the Discounted Price = Actual Price - Discount
= $240 - $60 = $180
Now, 10 % additional off is availed on the discounted price of $180.
So, 10% of 180 =

⇒ The discount offered is $18.
So, the second Discounted Price = $180 - $18 = $162
Again, on the discounted price, an additional 5 % off is applied.
So, 5% of 162 =

⇒ The discount offered is $8.1.
So, the Third Discounted Price = $162 - $8.1 = $153.9
⇒ The final Cost price of the stationary bike is $153.9
Hence the discounted rate after applying 3 rates at the bike is $153.9.