134k views
1 vote
A ladder leaning against a wall makes a 35° angle with the ground. The foot of the ladder is 5 meters from the wall. What is the length of ladder? (to the nearest tenth)

A) 6.1 meters
B) 6.9 meters
C) 7.1 meter
D) 8.7 meters

User Dornhege
by
6.8k points

2 Answers

3 votes

Answer:6.1

Explanation:

User Niyazi
by
7.1k points
4 votes

Answer:

6.1

Explanation:

SOH-CAH-TOA

cos35=5/x

x=5/cos35

x=6.1m

User Peter Teoh
by
7.4k points