229k views
0 votes
a student invested $10,000 received an inheritance in three parts. with one person she brought mutual funds that offered and returned a 4% per year. the second part which amounted to twice the first was used to buy a government bonds paying 4.5% per year. she put the rest into a savings account that paid 2.5% annual interest. during the first year the total interest was $415. how much did she invest in each rate?​

1 Answer

3 votes

Answer:

The amount invested at 4% per year was $3,000

The amount invested at 4.5% per year was $6,000

The amount invested at 2.5% per year was $1,000

Explanation:

Let

x -----> the amount invested at 4% per year

2x ----> the amount invested at 4.5% per year

10,000-3x -----> the amount invested at 2.5% per year

we know that

The interest earned by the amount invested at 4% per year plus the interest earned by the amount invested at 4.5% per year plus the interest earned by the amount invested at 2.5% per year must be equal to $415

so


4\%=4/100=0.04


4.5\%=4.5/100=0.045


2.5\%=2.5/100=0.025


0.04x+0.045(2x)+0.025(10,000-3x)=415

Solve for x


0.04x+0.09x+250-0.075x=415


0.055x=415-250


0.055x=165


x=\$3,000

therefore

The amount invested at 4% per year was $3,000

The amount invested at 4.5% per year was $6,000

The amount invested at 2.5% per year was $1,000

User Uselesssss
by
7.0k points