202k views
3 votes
Brooke goes out for dinner, and the price of her meal is $18. The sales tax on the meal is 6%, and she also wants to leave a 20% tip. What is the total price of the meal?

User Fatih
by
6.5k points

1 Answer

6 votes

If the meal price of the meal does not already include the sales tax:

$18×1.06

= $19.08

$19.08×1.2

= $22.896

= $22.90

If the price of the meal includes the sales tax:

$18×1.2

= $21.60

User Ramesh Subramanian
by
7.2k points