143k views
1 vote
A bakery offers a sale price of $3.20 for 3 muffins. What is the price per dozen

2 Answers

4 votes

Answer:

Explanation:

$38.4 dolar per dozen

User Kingfoot
by
5.3k points
3 votes

Answer:

$12.8

Explanation:

A dozen is 12;

So we just have to do 12/3 = 4

3.20 * 4 = 12.8

User Impostor
by
5.7k points