217k views
3 votes
Ackerman, Inc. has the following cost data for Product X: EE (click on the icon to view the data.) Calculate the unit product cost using absorption costing and variable costing when production is 1,000 units, 2,500 units, and 5,000 units 1,000 units 2,500 units 5,000 units Data Table Direct materials Direct labor Variable manufacturing ovehead Fixed manufacturing overhead 42 per unit 49 per unit 18 per unit 25,000 per year Total unit product cost Select the labels and enter the amounts to compute the unit product cost using variable costin enter a zero.) 1,000 units 500 units 5,000 units Print Done Total unit product cos Choose from any list or enter any number in the input fields and then continue to the next question. 13

User Nathan W
by
5.3k points

1 Answer

1 vote

Answer:

(1) $134; $119; $114

(2) $109; $109; $109

Step-by-step explanation:

Under Absorption costing:

Unit product cost at 1,000 units:

= Material + Labor + Variable manufacturing overhead + Fixed manufacturing overhead

= 42 + 49 + 18 + (25,000 ÷ 1,000)

= 42 + 49 + 18 + 25

= $134

Unit product cost at 2,500 units:

= Material + Labor + Variable manufacturing overhead + Fixed manufacturing overhead

= 42 + 49 + 18 + (25,000 ÷ 2,500)

= 42 + 49 + 18 + 10

= $119

Unit product cost at 5,000 units:

= Material + Labor + Variable manufacturing overhead + Fixed manufacturing overhead

= 42 + 49 + 18 + (25,000 ÷ 5,000)

= 42 + 49 + 18 + 5

= $114

Under Variable costing Method:

Unit product cost at 1,000 units:

= Material + Labor + Variable manufacturing overhead + Fixed manufacturing overhead

= 42 + 49 + 18 + 0

= $109

Unit product cost at 2,500 units:

= Material + Labor + Variable manufacturing overhead + Fixed manufacturing overhead

= 42 + 49 + 18 + 0

= $109

Unit product cost at 5,000 units:

= Material + Labor + Variable manufacturing overhead + Fixed manufacturing overhead

= 42 + 49 + 18 + 0

= $109

User Snowhare
by
5.3k points