57.8k views
3 votes
A skier leaves the horizontal end of a ramp with a velocity of 31.0 m/s and lands 156.3 m from the base of a ramp how high is the end of the ramp from the ground ?

User Tomvon
by
6.4k points

1 Answer

7 votes

Answer:

The height of ramp = 124.694 m

Step-by-step explanation:

Using second equation of motion,


s = ut + (1)/(2)at^2

From the question,

u = 31 m/s; s = 156.3 m, a=0

substituting values


156.3 = 31* t + 0

t =
(156.3)/(31 )

= 5.042 s

Similary, for the case of landing

t = 5.042 s; initial velocity, u =0

acceleration = acceleration due to gravity, g = 9.81
m/s^2

Substituting in
h = ut + (1)/(2)gt^2


h = 0 + (1)/(2) * 9.81 * (5.042)^2

h = 124.694 m

So height of ramp = 124.694 m

User Sanoob
by
7.4k points