Answer:
The recognized gain or loss is -$4000.
Step-by-step explanation:
Gift property value = $49000
fair market value = $35000
realized loss = sale price - fair market value
= $31000 - $35000
= -$4000
Therefore, The recognized gain or loss is -$4000.