Answer:
It will take 28.5 minutes
Step-by-step explanation:
Step 1: Data given
Mass of Cu = 4.50 grams
8.00 A of current are used
Molar mass of Cu = 63.5 g/mol
Step 2: Calculate time needed
Cu2+ →Electricity → Cu
we notice a flow of 2 electrons ⇒ This means the Faraday constant = 2F
Since Molar mass of Cu is 63.5 g/mol
63.5 grams of Cu is deposited by 2*96500 C
4.50 grams of Cu ((2*96500)/63.5) * 4.50 = 13677.17 C
Q = It
13677.17 = 8t*60 seconds
t = 28.5 minutes