Answer:
1.4 x 10^9 J
Step-by-step explanation:
magnetic field, B = 7 x 10^-5 T
Area, A = 4.8 x 10^8 m^2
height, H = 1500 m
the formula for the energy density is given by

Total energy = Energy density x Volume


U = 1.4 x 10^9 J
Thus, the maximum magnetic energy stored is 1.4 x 10^9 J