150k views
1 vote
Select the correct answer. The number of oranges purchased varies directly as the price of the oranges. If 11 oranges cost $2.35, what is the cost of 18 oranges? A. $3.85 B. $85.71 C. $84.24 D. $2.35

User Graeme G
by
5.5k points

2 Answers

1 vote

Answer:

Explanation:

3.85

User Luc Bloom
by
5.3k points
1 vote

Answer:

A. 3.85

Explanation:

  • If 11 oranges cost $2.35, we could calculate the cost of each of these oranges, simply dividing the total cost ($2.35) between the amount of oranges bougth (11). This will give us the cost of a single orange, that is, the unitary cost=
    (2.35)/(11)= 0.21.
  • Then, if we want to know the cost of 18 oranges, we just have to multiply the cost of a single orange (0.21) by 18: 0.21x18 = 2.85
User Thumbtackthief
by
5.1k points