227k views
4 votes
in a certain chemical, the ratio if zinc to copper is 3 to 16. a jar of the chemical contains 320 grams of copper. how many grams of zinc does it contain

2 Answers

3 votes

Final answer:

The jar contains 60 grams of zinc based on the provided zinc to copper ratio of 3 to 16 and the given mass of 320 grams of copper.

Step-by-step explanation:

To solve for the amount of zinc in the jar based on the given ratio and the mass of copper, first, we will use the ratio of zinc to copper which is 3 to 16. This means that for every 3 grams of zinc, there are 16 grams of copper. Since the jar contains 320 grams of copper, we can set up a proportion to find the weight of zinc:

3/16 = x/320

Where x is the weight of zinc. By cross-multiplying and solving for x, we get:

x = (3 × 320) / 16

x = 960 / 16

x = 60 grams

Therefore, the jar contains 60 grams of zinc.

User Jedifans
by
7.1k points
3 votes

Answer:

60 grams

Step-by-step explanation:

For these type of questions, we can equate the ratio with the actual amounts. We will let the quantity to find be an unknown variable, such as x. Then we equate the ratios, cross multiply, and use algebra to solve.

Let grams of zinc be "x", so we can write the ratios and actual amounts as:


(3)/(16)=(x)/(320)

Then we cross multiply and solve for x, what we want to find out. Shown below:


(3)/(16)=(x)/(320)\\16x =3 * 320\\16x = 960\\x = (960)/(16)\\x=60

There are 60 grams of zinc.

User Eightyfive
by
7.7k points