158k views
0 votes
A 10 ounce can of tomatoes costs $2.50, a 12 ounce can of tomatoes costs

$2.70, and a 14 ounce can of tomatoes costs $2.80. Which size can has the best
nrice ner ounce?

1 Answer

2 votes

Answer:

The 14-oz can has the lowest (best) unit price.

Explanation:

Find the unit price per ounce in each of these three istuations, and then compare them.

Case 1: 10 oz for $2.50: $2.50/10 oz = $0.25/oz

Case 2: 12 oz for $2.70: $2.70/12 oz = $0.225/oz

Case 3: 14 oz: for $2.80: $2.80/14 oz = $0.20/oz

The largest size can (14 oz) has the lowest (best) unit price.

User Immerrr
by
6.1k points