17.7k views
4 votes
Two binders costs$4.36. how many bindees can buy with $55?​

User Hthms
by
7.7k points

2 Answers

2 votes

Answer:

We can by 25 binders for $55.

Explanation:

You could either find the unit cost per binder or write and solve an equation of ratios.

If we use an equation of ratios:

$4.36 2

------------ = ------

$55 x

Cross-multiplying, we get 4.36x = 110. Performing this division, we end up with x = 25.30, which must be rounded down to x = 25 (binders).

We can by 25 binders for $55.

User Fayga
by
7.7k points
5 votes

Answer:

Explanation:

First you need to find the price for one binder. If 2 binders cost 4.36 you have to divide by 2 to find the price for 1. You should get 2.18. Then you have to see how many times you can multiply 2.18 without having the product go over 2.18. 2.18 • 22 = 47.96, the number closest to 50 without going over. Therefore, she can buy 22 binders.

User Dspencer
by
7.7k points