99.4k views
1 vote
Charlie’s portfolio has an expected annual return at 10%, with an annual standard deviation at 12%. Assume his investment returns follows a normal distribution.What is the probability that the actual return will be between the mean and one standard deviation above the mean?Use 2 decimal points.

User Huusom
by
7.2k points

1 Answer

3 votes

Answer:

There is a 34.13% probability that the actual return will be between the mean and one standard deviation above the mean.

Explanation:

This is problem is solving using the Z-score table.

The Z-score of a measure measures how many standard deviations above/below the mean is a measure. Each Z-score has a pvalue, that represents the percentile of a measure.

What is the probability that the actual return will be between the mean and one standard deviation above the mean?

One measure above the mean is
Z = 1

The mean is
Z = 0

This means that this probability is the pvalue of
Z = 1 subtracted by the pvalue of
Z = 0.


Z = 1 has a pvalue of 0.8413.


Z = 0 has a pvalue of 0.50.

This means that there is a 0.8413-0.50 = 0.3413 = 34.13% probability that the actual return will be between the mean and one standard deviation above the mean.

User Marvin Emil Brach
by
7.4k points