135k views
5 votes
Haskins Company employs material handling employees who move materials between production divisions at a labor cost of $360,000 a year. It is estimated that these employees move 600,000 pounds of material per year. If 60,000 pounds are moved in March, how much of the material handling cost should be assigned to products made in March? (Do not round your intermediate calculations.)

a. $36,000
b. $24,000
c. $50,000
d. $38,000

1 Answer

7 votes

Answer:

correct option is a. $36,000

Step-by-step explanation:

given data

labor cost = $360,000

move material per year = 600,000 pounds

to find out

material handling cost

solution

we find here first Labor Cost per pound of material that is express as

Labor Cost per pound of material = Labor Cost ÷ Number of Pounds of material .......................1

Labor Cost per pound of material =
(360000)/(600000)

Labor Cost per pound of material = $ .6 per pound of material

=360000/600000= $0.6 per pound of material

so we can say that 60000 pounds are moved in March so cost will be

60000 pounds are move cost = 60000 × $0.6

60000 pounds are move cost = $36000

so correct option is a. $36,000

User Rodrigue
by
5.4k points