222k views
5 votes
Alice is buying decorations for a christmas party. she buys 3 strands of red ribbon that is $9 each. she buys 6 strands of white ribbon for x dollars each. all together, she spent $28. How much were the white ribbon?

1 Answer

3 votes

Answer:

Cost for White ribbon are $0.166 each.

Explanation:

Given


\textrm{Cost of each Red ribbon} = $9


\textrm{Number of Red ribbon} = 3


\textrm{Total Cost of Red ribbon} = 9 *3 = $27


\textrm {Cost of each white ribbon}=x


\textrm{Number of White ribbon} = 6


\textrm{Total Cost of white ribbon} =6x


\textrm{Total Money Spent} =  $ 28


\textrm{Total Money Spent} = \textrm{Total cost of red ribbon}+ \textrm{Total cost of white ribbon}


28=27+6x


6x= 28-27


6x=1


x=(1)/(6)


x=0.166

User Karthik Ganesan
by
7.1k points