11.0k views
3 votes
The $145 selling price of a camera is $80 less than three times the cost of manufacturing the camera. Find the manufacturing cost.

User Abubakkar
by
7.5k points

1 Answer

1 vote

Answer:

The manufacturing cost of camera is $ 75

Explanation:

Given as :

The selling price of camera = $ 145

Let The cost of manufacturing the camera = $ x

So, According to question

( 3 × The cost of manufacturing ) - $ 80 = $ 145

Or, ( 3 × The cost of manufacturing ) = $ 145 + $ 80

Or, ( 3 × The cost of manufacturing ) = $ 225

∴ The cost of manufacturing =
(225)/(3) = $ 75

Hence The manufacturing cost of camera is $ 75 Answer

User Srikant Sahu
by
6.5k points