223k views
4 votes
A woman whose eyes is 1.6 m above The ground find that the angle of elevation to the top of her house is 12°. If she is 40 m from the base of her house, how tall is her house?

1 Answer

1 vote

Answer:

The height of house is 8.48 m

Explanation:

Given as :

The angle of elevation to the top of house = 12°

The measure from base of house = 40 m

Let the height of house = h m

So,
Tan\theta = (Perpendicular)/(Base)

Or,
Tan12^(\circ) = (Height)/(40)

Or, 0.212 =
(Height)/(40)

∴ Height = 40 × 0.212 = 8.48 m

Hence The height of house is 8.48 m Answer

User Projeqht
by
6.8k points