70.3k views
1 vote
A pet supply store sells a 20-pound bag of dog food $23.44.Find the unit price.

Incorrect Answer:20 divided by 23.44=0.85

What is the correct answer/Explain the error/Share a strategy.

User Techdreams
by
7.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

1.172 dollars per pound

Explanation:

Given : A pet supply store sells a 20-pound bag of dog food $23.44.

To Find :Find the unit price.

Solution :

Cost of 20-pound bag of food = $23.44

So, Cost of 1-pound bag of food =
(23.44)/(20)

=
1.172

For unit price we should divide the cost by no. of pounds

So, the error is you have divided the no. of pounds by cost

Hence the unit price is 1.172 dollars per pound

User LZW
by
5.8k points