Answer:
The interest is Rs.17280.
The amount is Rs.32280
Explanation:
Given : Harish borrowed rupees 15000 from Subhash at 16% per annum for 7.2 years.
To find : The interest and the amount paid by Harish to Subhash ?
Solution :
Using interest formula,

Where, P is the principal P=Rs.15000
R is the interest rate R=16%=0.16
T is the time T=7.2 year
Substitute the values,


The interest is Rs.17280.
The amount is given by,
Amount = Interest +Principal
Amount = 17280 +15000
Amount = Rs.32280