Answer:
Effect on income= $5,600 increase
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
It costs Oriole Company $26 per unit ($18 variable and $8 fixed) to produce its product, which normally sells for $38 per unit. A foreign wholesaler offers to purchase 5600 units at $21 each. Oriole would incur special shipping costs of $2 per unit if the order were accepted.
Because it is a special offer and there is unused capacity, we will not have into account the fixed costs.
Effect on income= (21-18 - 2)*5,600= $5,600increase