Answer:
The time taken to reach ground is 3.45 sec
Explanation:
Given as :
Distance of ball = h = -162 + 35t + 6 at t = 1 sec
The speed of ball thrown = 35 ft per sec
Let the Time taken to reach ground = T sec
So Time =

Or, Time =

Now distance h at t= 1 sec ,
h = -162 + 35t +6
or, h = - 162 + 35(1) + 6
So, h = - 121 feet
Or
= 121 feet
Or, Time =
Or, Time = 3.45 sec
Hence The time taken to reach ground is 3.45 sec Answer