3.3k views
20 votes
A chemist adds 485 mL of a 0.0025 mol/L calcium sulfate solution to a reaction flask. Calculate the mass in grams of calcium sulfate the chemist has added to the flask. Round your answer to significant digits.

User Fishjd
by
7.0k points

1 Answer

4 votes

Answer : The mass in grams of calcium sulfate is 0.16 grams.

Explanation :

Molarity : It is defined as the number of moles of solute present in one litre of solution.

Formula used :


Molarity=\frac{\text{Mass of solute}* 1000}{\text{Molar mass of solute}* \text{Volume of solution}}

Solute is,
CaSO_4

Given:

Molarity of
CaSO_4 = 0.0025 mol/L

Molar mass of
CaSO_4 = 136 g/mole

Volume of solution = 485 mL

Now put all the given values in the above formula, we get:


0.0025=\frac{\text{Mass of }CaSO_4* 1000}{136* 485}


\text{Mass of }CaSO_4=0.16g

Thus, the mass in grams of calcium sulfate is 0.16 grams.

User Manish Agrawal
by
8.2k points