85.1k views
4 votes
The grocery store sells 2 pounds of potatoes for $1.50. At this price, how much do 5 pounds of potatoes cost? What is the unit rate?

User Gerico
by
5.3k points

1 Answer

12 votes

Answer:

5 pounds of potatoes is $3.75 1 pound is .75 cents

Explanation:

User Assad Ullah
by
4.9k points