Answer:
43.61 L
Step-by-step explanation:
- According to Boyle's law, the volume of a fixed mass of a gas and the pressure are inversely proportional at a constant absolute temperature.
- Mathematically,


- At varying volume and pressure
k = P1V1 = P2V2
In this case we are given;
Initial pressure, P1 = 3.50 atm
Final pressure, P2 = 8.34 atm
Final volume, V2 = 18.3 L
We are required to calculate the initial volume, V1,
Rearranging the formula;

Therefore;


Initial volume = 43.61 L