Answer:
The minimum amount of energy a plant must absorb to produce 15.0 g of glucose is 57.0 kilo calories.
Step-by-step explanation:
Energy released on combustion of 1 g gram of glucose = -3.80 kcal
Energy released on combustion of 1 grams of glucose = -3.80 kcal
So, the energy required to form 1 gram of glucose is = 3.80 kcal
The energy absorbed by the plants to produce 15 grams of glucose be :

The minimum amount of energy a plant must absorb to produce 15.0 g of glucose is 57.0 kilo calories.