Answer:
The pH to be 10 cm from the most acidic end is 3.42.
Step-by-step explanation:
The pH at one end = 1
The pH at another end = 13
Length of the chamber = 13 cm
Change in pH with respect to length of the chamber from acidic end =

So, the pH of the chamber 10 cm from the most acidic end:

The pH to be 10 cm from the most acidic end is 3.42.