207k views
2 votes
You spent a total of $35.75 for velvet

cloth. Each yard of the velvet costs
$3.25. How many yards did you buy?
F 10
G 10.5
H 11
J 11.5​

User Toshihiko
by
4.7k points

2 Answers

2 votes

Answer:

the answer is h, 11

Step-by-step explanation:

divide 35.75 by 3.25

User Kini
by
5.4k points
5 votes
H because 35.75 divided by 3.25 equals 11
User UpQuark
by
5.2k points