Answer: $66,938
Explanation: The beginning inventory is calculated thus:
$50,000 / 3000 units = $16.67
while the purchases during the period is:
$150,000 / 8000 units = $18.75
Ending inventory value using average minus cost method is thus:
Ending inventory= 3,780
Average cost = $16.67+18.75= $35.42
Cost of ending inventory = $35.42/2=17.71
Ending inventory cost = $17.71 * 3,780=66,938