202k views
0 votes
HELP ASAP

Use a system of equations to solve this problem.


Martha bought 2 cakes and 3 cupcakes for $16.50. Tommy bought 1 cake and 2 cupcakes for $9.50.


Let x = the cost of one cake


Let y = the cost of one cupcake

What is the cost of each item?


Enter your answers in the boxes.


The cost of one cake is $


The cost for one cupcake is $

User Novy
by
7.3k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The cost for one cake is $4.5

The cost for one cupcake is $2.5

Explanation:

image proof

HELP ASAP Use a system of equations to solve this problem. Martha bought 2 cakes and-example-1
User Amrender Singh
by
7.8k points