Answer:
distance to second baseman = 9.66 m
vertical drop = 1.058m
Step-by-step explanation:
A) applying motion equation to horizontal motion
(assuming no acceleration in horizontal motion)
distance to second baseman = velocity * time
= 21 * 0.46
= 9.66 m
B) applying motion equation to vertical motion
(starting velocity was horizontal. therefore no vertical component. subjected to gravity ,g=10m/s2)

vertical drop = 1.058m