179k views
0 votes
Frank goes skydiving with his friends. As they exit the plane at 3000 ft, they start to fall at approximately 10 ft per second. How long does it take them to reach 2,550 ft?

User Drewman
by
7.5k points

1 Answer

1 vote

It took 45 seconds to reach 2550 ft for Frank and his friends

Solution:

Given, Frank goes skydiving with his friends.

As they exit the plane at 3000 ft, they start to fall at approximately 10 ft per second.

We have to find how long does it take them to reach 2,550 ft

Now, we know that, distance travelled = speed x time

Then, in our case, 3000 ft – 2550 ft = 10 ft per second x time taken

So, 3000 – 2550 = 10 x time taken

10 x time taken = 450

Time taken = 45 seconds.

Hence, they took 45 seconds to reach 2550 feet

User Papadp
by
6.8k points