160k views
1 vote
Mrs. Swanson gives out only one type of candy for Halloween. The local

discount store sells six pounds of butterscotch candies for $7.50. Use
proportional reasoning to answer the questions below. Be sure to explain your
answer and organize your reasoning.
a.
What is the cost of 18 pounds of butterscotch candies?
b.
What is the cost of 10 pounds of butterscotch candies?
c.
What is the unit rate for butterscotch candies?​

User Jaya Mayu
by
6.0k points

1 Answer

0 votes

Answer:

Cost of 18 pounds candy = $22.5

Cost of 10 pounds candy = $12.5

Cost of 1 pound of candies = $1.25

Explanation:

6 pounds of butterscotch candies cost $7.50

⇔ 1 pound of same candy costs
(7.50)/(6)   = $1.25

Now, we need to find the cost of 18 pounds of candy:

as, the cost of 6 pounds candy = $7.50

⇔ Cost of 6 x 3 = 18 pounds candy = $7.50 x 3 = $22.5

Cost of 10 pounds candy = 10 x (Cost of 1 pound candy)

= 10 x ($1.25) = $12.5

The unit rate for butterscotch candies = Cost of 1 pound of candies

= $1.25

User Vectorfrog
by
6.2k points