88.4k views
5 votes
A boat produced water waves of frequency 4 Hz and wavelength 2m, if it reached the shore after 2 seconds how far is the boat from the shore?​

User Dyna
by
6.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

S = 16 m

Step-by-step explanation:

Given that

The frequency of the water waves, f = 4 Hz

The wavelength of the water waves, λ = 2 m

The time the waves reached the shore, t = 2 s

The relation between the velocity, wavelength, and the frequency of the wave is given by the relation,

v = f λ m/s

Substituting the given values in the above equation,

v = 4 x 2

= 8 m/s

The velocity of the water waves is v = 8 m/s

The distance between the shore and boat is given by

s = v x t

= 8 x 2

= 16 m

Hence, the distance between the boat and the shore is, s = 16 m

User Don Reba
by
7.2k points